Hemeroid

Hemoroid Nedenleri

Halk arasında basur adı da verilen hemoroid hastalığı, makat kanalında bulunan toplardamarların genişleyerek ve torbalaşarak makattan dışarı doğru sarkmalarına denir. Aşırı ıkınma, uzun süren kabızlıklar, tuvalette uzun süre oturmak, uzun süre ayakta kalmak, sürekli oturarak yapılan işlerde çalışmak, beslenme düzenindeki değişiklikler, ishal gibi etkenler bu hastalığın oluşmasını kolaylaştırır. Ailesel yatkınlığın da önemli olduğu bilinmektedir.  Bunlara ilave olarak ağırlık çalışılarak yapılan sportif aktiviteler, gebelik, uzamış normal doğum, aşırı kilolu olmak da diğer önemli sebeplerdir.

Hemorodin Belirtileri

Hemoroidin en sık görülen belirtileri; dışkılama sırasında parlak taze kan görülmesi, makatta ve içine doğru kaşıntı, sızlama, makatta ele gelen topak şeklinde şişlikler ve ağrı sayılabilir.

Hemoroidin Dereceleri 

Hemoroidler makattan dışarı çıkmalarını şiddetine göre derecelendirilirler,

  1. Derece : Çoğu zaman fark edilmezler, damarlar genişlemiştir ancak dışarıdan görünmezler. Hafif şiddetli ağrı ve zaman zaman küçük kanamalar görülebilir.

  2. Derece: Sadece ıkınma ile dışarı çıkarlar ve kendiliğinden içeriye dönerler. Dışkılamada ağrı ve zaman zaman kanama görülebilir.

  3. Derece: Hemoroid memeleri dışarıdan hissedilir veya görülürler. Hasta kendisi el yordamı ile ya da doktoru tarafından içeriye itilebilir, ancak bir süre sonra tekrar dışarıya çıkarlar. Ağrı, kaşıntı ve kanama görülebilir.

  4. Derece: Hemoroid memeleri her zaman dışarıdadır. İtmekle içeriye dönmezler. Üzerini örten deri kalınlaşmıştır. Ağrı çoktur.  Sık sık kanarlar. Hastanın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilerler.

Hemoroidden korunmak mümkün müdür ?


Hemoroidin engellenmesindeki en önemli etken yumuşak dışkılamanın sağlanmasıdır. Yumuşak kıvamlı dışkı için ise her zaman bol posa oluşturan yiyecekler tercih edilmelidir. Bol yeşillik, sebze yemekleri,  meyveler,  öncelikle tüketilmelidir.  Bu posalı yiyecekler ile beraber bol miktarda su ve diğer sıvılar da tüketilmelidir. Ayrıca düzenli uyku, düzenli sportif aktivite, yürüyüş, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Tuvalet alışkanlığı en az yemek yeme alışkanlığı kadar önemlidir. Günün aynı saatinde tuvalete gitmeye özen göstermek, tuvalette fazla zaman geçirmemek, hemoroid oluşumunu azaltmaktadır.

Hemoroidde Tedavi Yolları

Hemoroid hastalığı, bu bölgedeki damarların genişlemesi ile ortaya çıkar. Genişlemiş damarların eski haline dönmesi pek mümkün değildir. 

1. ve 2. Derece hemoroidlerde beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek, egzersiz yaparak, tuvalet alışkanlığını iyileştirerek ve beraberinde uygun tıbbi tedavilerle kısmen rahatlama sağlanabilir; ve ameliyata gerek kalmayabilir.

3. ve 4. derece hemoroidlerde cerrahi tedavi çoğu zaman gereklidir. Cerrahi tedavi seçenekleri arasında en yaygın olanları; açık cerrahi, lastik bant ile boğma, köpük ve alkol enjeksiyonu ile kurutma, Radyofrekans ile kurutma, lazer ile kurutma ve longo ameliyat yöntemidir.SSS
 • Hemoroid tedavisinde hangi anestezi kullanılır ?
  • Hemoroid tedavisinde çoğu zaman lokal anestezi ve hafif bir sedasyon anestezisi yeterli olmaktadır. Bu sayede hasta aynı gün evine dönebilmektedir ve işe dönüş zamanı kısalmaktadır.
 • Hemoroid tedavisi ne kadar sürer ?
  • Tedavi hemoroid memelerinin sayısına ve büyüklüğüne bağlı olarak 10-20 dakika kadar sürmektedir.

 • Hemoroid ameliyatı öncesi tahlil gerekiyor mu ?
  • Eğer hastanın bilinen bir kronik hastalığı yok ise ( böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, sarılık, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalığı, kansızlık gibi) basit birkaç tahlil yeterli olmaktadır.
 • Hemoroid ameliyatı sonrası çok fazla ağrı çeker miyim ?
  • Bölgesel anestezi yapıldığı için tedavi sırasında ağrı duymazsınız, ameliyat sonrasında ise doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız ve tedavileri aksatmazsanız çok aşırı bir ağrı yaşamazsınız. 
 • Hemoroid ameliyatında dikiş atılıyor mu ?
  • Açık cerrahi ile yapılan hemoroid ameliyatında dikiş kullanılabilir. Yine Longo yöntemi ile yapılan ameliyatta anüsün iç kısmında kalan zımbalar olur, ancak diğer yöntemlerde dikiş kullanılmaz.
 • Gebelikte hemoroid tedavisi yapılır mı, gebelikte hemoroid tedavisi yapılır mı ?
  • Hemoroid tedavisi, gebeliğin tüm evrelerinde güvenle uygulanabilir. Lazer veya radyofrekans ile yapılan tedavilerde ameliyat sonrası rahatlık daha fazla olur.